Obcowanie ze sztuką, bycie jej odbiorcą, wywiera pozytywny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży. Równie ważną rolę odgrywa także własna aktywność artystyczna, a zatem bycie twórcą. Twórczość plastyczna umożliwia bowiem poznawanie różnorodnych zjawisk i ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Na zajęciach plastycznych w różnych grupach wiekowych kształtujemy kulturę estetyczną i pobudzamy wrażliwości na piękno otaczającego świata. Zajęcia plastyczne obejmują rysunek, malarstwo, rzeźbę, rękodzieło artystyczne i modelarnię. W zajęciach biorą udział dzieci i młodzież na każdym etapie możliwości twórczych, od dzieci cztero- i pięcioletnich do 25 roku życia.

 

MALUSZKI  - Techniki Plastyczne – I i II

Zajęcia plastyczne w grupie MALUSZKI  prowadzone w prawdziwej pracowni plastycznej stwarzają okazję do poznania nowych środków autoekspresji oraz rozwijania zdolności plastycznych. Motywują do podejmowania wyzwań i pomagają w wyrabianiu wrażliwości i samodzielności. rozwijają zdolności manualne, usprawniając pracę małych rączek.  Zajęcia wzbogacone są o elementy muzyczne oraz gry i zabawy.

CERAMIKA

Pracownia ceramiczna to miejsce, gdzie za dotknięciem dziecięcych dłoni niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, bezkształtne kawałki gliny ożywają jako smoki, dinozaury, psy lub koty. Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a poza tym, a może przede wszystkim jest wspaniałą zabawąi sprawia dzieciom autentyczną frajdę!

STUDIO PLASTYKI

To miejsce dla dzieci starszych i młodzieży. Na zajęciach ćwiczymy umiejętność malowania i rysowania z natury, poznajemy nowe ciekawe techniki plastyczne przez co odkrywamy własne możliwości ekspresji twórczej. Powstałe prace biorą udział w konkursach plastycznych na różnych szczeblach, dzięki temu możemy się promować na gruncie placówki jak i w środowisku lokalnym.W czasie zajęć wprowadzane są również zagadnienia z historii sztuki i kultury.

AKADEMIA MŁODEGO ARTYSTY

GRUPA I,II, III

Zajęcia plastyczne w Akademii Młodego Artysty odbywają się w trzech grupach wiekowych ( od lat 5 – GR III, od lat 7 -  GR II, od lat 10 - GR I)  Poznajemy ciekawe techniki plastyczne, dzieci mają możliwość malowania na dużych formatach lub na sztalugach, malując, rysując, wyklejając, lepiąceksperymentują z materiałami plastycznymi, często niedostępnymi w domu lub w szkole. Prace naszych małych artystów biorą udział w konkursach plastycznych na różnych szczeblach.

Zajęcia prowadzi pani Agnieszka Chmielecka.

MALARSTWO I RYSUNEK STUDYJNY

Koło  uczy  wychowanków  podstaw rysunku, od zapoznania z narzędziami  dzięki którym uzyskacie zamierzony efekt, poprzez rysunek światłocieniowy, walorowy, rodzaje kresek, natężenie światła. Tematyka zajęć obejmuje prace od martwej natury, postaci, architektury poprzez zwierzęta, obrazy makro aż do abstrakcji.

W czasie zajęć udzielane są korekty, młodzież która wybiera się na uczelnie artystyczne na naszych zajęciach kompletuje  teczkę z pracami. Wychowankowie uczestniczą w plenerach rysunkowych ( min. Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu).

Malarstwo w naszym kole obejmuje techniki od farb olejnych poprzez gwasz, akwarele, akryl, pracujemy na deskach, podobraziach, szkle, ceramice, materiale w tym jedwabiu poznając przy okazji podstawy rękodzieła artystycznego. Uczymy się jak zrobić biżuterie - wirewrapping, z żywicy, filcu i kamieni.

 Wychowankowie uczą się malarstwa od podstaw poznając narzędzia malarskie od pędzli, szpachli, po własne ręce. Uczestniczą w licznych konkursach plastycznych o randze od powiatowych po międzynarodowe, zajmując  przy tym bardzo wysokie lokaty. Ich prace wystawiane są  od lokalnych galerii  po międzynarodowe wystawy.

PRACOWNIA  ARTYSTYCZNA BONIFACY

„Coś z niczego”, najnowsze techniki rękodzieła, wianki, samoloty, lalki, ceramika, zwierzęta, gry logiczne, prace z recyklingu, upominki na każdą okazje, poprzez naukę po zabawę. To nie wszystkie tematy jakie oferuje koło. Pracownia działa  jak popularny program telewizyjny PAN ROBÓTKA.  Jeśli twoje dziecko lubi prace manualne, to koło dla niego, pozna tajniki wykonywania prac trójwymiarowych, nauczy się logicznego myślenia, oraz  prac konstruktorskich. Wychowankowie uczestniczą w konkursach plastycznych od o randze od powiatowych poprzez międzynarodowe. Koło prowadzi zajęcia w dwóch grupach wiekowych, począwszy od 5 roku życia do końca szkoły podstawowej.

Zajęcia prowadzi pani Martyna Rejner.

MAŁA MODELARNIA

Pracownia „Małej modelarni” jest przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą rozwijać  umiejętności twórczego modelowania z papieru, styropianu, drutu, drewna, gliny, gipsu itp. Na zajęciach próbujemy udowodnić, że przy odrobinie wyobraźni można wykonać coś z niczego, a efektem naszych działań będą mobilne zabawki oraz proste konstrukcje i budowle. Zajęcia "Małej modelarni" przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Zajęcia prowadzi pan Adam Szramowski.