Zajęcia muzyczne w MDK w Raciborzu to zajęcia z zakresu wokalistyki dla dzieci i młodzieży
a także z zakresu nauki gry na gitarze. Proponujemy m.in. emisję głosu dla dzieci i młodzieży wraz z interpretacją piosenki estradowej, studium śpiewu a także śpiew zespołowy w zespołach: Miraż i Wiraż. Nadrzędnym celem naszych zajęć muzycznych jest rozwój talentów i zainteresowań z dziedziny muzyki.

 

Koło emisji głosu dla dzieci

 Zajęcia wokalne adresowane są do dzieci szkół podstawowych, które chciałyby rozpocząć, lub też kontynuować, przygodę ze śpiewem solowym. Zajęcia prowadzone są na różnym poziomie zaawansowania z indywidualnym podejściem do każdego wokalisty. Celem zajęć jest uzyskanie poprawnej techniki śpiewu solowego. Wokaliści grup zaawansowanych są laureatami cenionych festiwali piosenki na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci od 8 do 12 roku życia.

Koło emisji głosu dla młodzieży

 Zajęcia te skierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. Oprócz zajęć, których głównym celem jest praca nad poprawną emisją głosu podczas śpiewu solowego, młodzież uczestniczy także w różnorodnych przedsięwzięciach artystycznych,  gdzie zdobywa niezbędne doświadczenie sceniczne. Indywidualna praca nad dobranym repertuarem piosenek stwarza możliwości wzięcia udziału w konkursach i festiwalach w kraju i zagranicą. W zajęciach może uczestniczyć młodzież w wieku od 13 do 25 roku życia.

Studium śpiewu

Zajęcia w tym kole skierowane są do nieco bardziej zaawansowanych solistów. Wychowankowie mają możliwość uczestniczenia w sesjach nagraniowych opracowanego repertuaru. Praca w kole daje dodatkową możliwość wykorzystania instrumentu akompaniującego na żywo. Zajęcia te mają charakter szeroko umuzykalniający. W zajęciach może uczestniczyć młodzież w wieku od 13 do 25 roku życia.

Koła wokalne prowadzi pan Daniel Rożek

Zespół wokalny MIRAŻ

Zespół wokalny MIRAŻ - to zespół dla młodzieży począwszy od 7 klasy SP - wzwyż. Zajęcia w zespole mają na celu rozwijanie umiejętności śpiewu wielogłosowego w oparciu o literaturę polskiej i światowej piosenki estradowej. Wszystkie aranżacje wokalne wykonywane przez zespół są autorskie. Zespół MIRAŻ jest laureatem wielu prestiżowych nagród w tym szczebla ogólnopolskiego i międzynarodowego. W przeszłości wielokrotnie koncertował m.in. w Czechach (Opawa), Niemczech (Rendsburg, Märkischer Kreis), a także na Ukrainie i w Anglii.

Zespół w bieżącym roku szkolnym tj. 2023/2024 obchodzi 30 działalności. Od lat był i jest formą muzykowania dla m.in. wokalistów polskiej estrady z Anią Wyszkoni na czele, a także uczestników programów telewizyjnych typu: "The Voice of Poland" jak i "Szansa na sukces" - w przeszłości: Hania Hołek, Adrianna Górka, jak i rok temu - Alicja Czerner i Błażej Klimaszka.

Znanymi postaciami zespołu, które również zapisały się w jego karcie historii są  m.in. Marzena Korzonek, Roksana Lewak, Hania Hołek, a także Judyta Pisarczyk.

Nade wszystko zespół MIRAŻ jest formą integracji rówieśniczej, której głównymi cechami jest wzajemne wsparcie i szacunek i oczywiście rozwój muzyczny.
Zajęcia dla zespołu mają miejsce co piątek w godzinach: 16.00 - 18.15

Koło emisji głosu i interpretacji piosenki estradowej dla dzieci młodzieży

Koło emisji i interpretacji piosenki estradowej dla dzieci i młodzieży - ma na celu głównie pracę nad poprawną emisją głosu śpiewanego jak i mówionego, a także zapoznawania się z szerokim "wachlarzem" stylistyki piosenki polskiej jak i nurtu światowego. Na zajęcia w kole uczęszczają dzieci i młodzież w grupach - od wtorku do piątku wg grafiku zamieszczonego na stronie internetowej placówki.

Zespół wokalny WIRAŻ

Zespół wokalny WIRAŻ - to zespół dla dzieci ze szkół podstawowych - tj. do VI klasy SP. Głównym celem uczestnictwa w pracach zespołu jest nade wszystko integracja rówieśników przy pomocy takiego "narzędzia" jakim jest muzyka - w tym piosenka. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu - tj. w poniedziałki w dwóch grupach tj. godz. 15.00 - 16.30 i godz. 16.35 - 18.05. 

Zajęcia prowadzi pani Elżbieta Biskup

Koło gitarowe

Koło gitarowe to propozycja dla dzieci i młodzieży, dla tych, co już potrafią grać na gitarze, jak i dla tych, co dopiero zaczynają swoją przygodę z tym instrumentem. Dzięki pracy w grupach, prowadzący może dostosować program nauczania do potrzeb i predyspozycji dzieci i młodzieży oraz czytelnie wytłumaczyć zasady gry na instrumencie. Wychowankowie koła gitarowego prezentują się podczas różnych imprez i uroczystości.
Grupy początkujące: od 10 roku życia.
Grupy średniozaawansowane (dzieci grające): od 8 roku życia.

Zajęcia prowadzi pan Wojciech Zippel.