Zajęcia muzyczne w MDK w Raciborzu to zajęcia z zakresu wokalistyki dla dzieci i młodzieży
a także z zakresu nauki gry na gitarze. Proponujemy m.in. emisję głosu dla dzieci i młodzieży wraz z interpretacją piosenki estradowej, studium śpiewu a także śpiew zespołowy w zespołach: Miraż i Wiraż. Nadrzędnym celem naszych zajęć muzycznych jest rozwój talentów i zainteresowań z dziedziny muzyki.

 

Koło emisji głosu dla dzieci

 Zajęcia wokalne adresowane są do dzieci szkół podstawowych, które chciałyby rozpocząć, lub też kontynuować, przygodę ze śpiewem solowym. Zajęcia prowadzone są na różnym poziomie zaawansowania z indywidualnym podejściem do każdego wokalisty. Celem zajęć jest uzyskanie poprawnej techniki śpiewu solowego. Wokaliści grup zaawansowanych są laureatami cenionych festiwali piosenki na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci od 8 do 12 roku życia.

Koło emisji głosu dla młodzieży

 Zajęcia te skierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. Oprócz zajęć, których głównym celem jest praca nad poprawną emisją głosu podczas śpiewu solowego, młodzież uczestniczy także w różnorodnych przedsięwzięciach artystycznych,  gdzie zdobywa niezbędne doświadczenie sceniczne. Indywidualna praca nad dobranym repertuarem piosenek stwarza możliwości wzięcia udziału w konkursach i festiwalach w kraju i zagranicą. W zajęciach może uczestniczyć młodzież w wieku od 13 do 25 roku życia.

Studium śpiewu

Zajęcia w tym kole skierowane są do nieco bardziej zaawansowanych solistów. Wychowankowie mają możliwość uczestniczenia w sesjach nagraniowych opracowanego repertuaru. Praca w kole daje dodatkową możliwość wykorzystania instrumentu akompaniującego na żywo. Zajęcia te mają charakter szeroko umuzykalniający. W zajęciach może uczestniczyć młodzież w wieku od 13 do 25 roku życia.

Koła wokalne prowadzi pan Daniel Rożek

Zespół wokalny MIRAŻ

Zajęcia w kole mają na celu rozwijanie umiejętności śpiewu wielogłosowego w oparciu o literaturę polskiej i światowej piosenki estradowej. Wszystkie aranżacje wokalne wykonywane przez zespół są autorskie. Zespół MIRAŻ jest laureatem wielu prestiżowych nagród w tym szczebla ogólnopolskiego i międzynarodowego. W przeszłości wielokrotnie koncertował m.in. w Czechach (Opawa), Niemczech (Rendsburg, Märkischer Kreis), a także na Ukrainie i w Anglii.

Zespół jest często zapraszany do uświetnienia zanczących uroczystości w regionie.

Wybitnymi postaciami zespołu, które dumnie zapisały się w jego karcie historii są  m.in. Anna Wyszkoni, Marzena Korzonek, Roksana Lewak, Hania Hołek a także Judyta Pisarczyk.

Zajęcia w kole MIRAŻ przeznaczone są dla młodzieży szkół ponadpodstawowych i studentów.

Koło emisji głosu i interpretacji piosenki estradowej dla młodzieży

Koła - osobno: dla dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają na celu m.in. popularyzację kultury śpiewu solowego. Praca w kołach polega na emisji głosu w kontekście estradowym z wykorzystaniem klasyki polskiej i światowej piosenki estradowej. Uczestnicy zajęć z powodzeniem biorą udział w konkursach i festiwalach wokalnych na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim.

Zespół wokalny WIRAŻ

Zespół WIRAŻ jest propozycją wspólnego muzykowania za pomocą piosenek dla dzieci ze szkół podstawowych. Podczas zajęć zespołowych dzieci uczą się przede wszystkim zasad prawidłowej emisji głosu, w tym poprawnej dykcji, a także współpracy i odpowiedzialności w grupie.

Zajęcia prowadzi pani Elżbieta Biskup

Koło gitarowe

Koło gitarowe to propozycja dla dzieci i młodzieży, dla tych, co już potrafią grać na gitarze, jak i dla tych, co dopiero zaczynają swoją przygodę z tym instrumentem. Dzięki pracy w grupach, prowadzący może dostosować program nauczania do potrzeb i predyspozycji dzieci i młodzieży oraz czytelnie wytłumaczyć zasady gry na instrumencie. Wychowankowie koła gitarowego prezentują się podczas różnych imprez i uroczystości.

Zajęcia prowadzi pan Wojciech Zippel.